[row]
[col span=“3″ span__sm=“6″]
[testimonial stars=“3″]
Obal & lahev
[/testimonial]
[/col]
[col span=“3″ span__sm=“6″]
[testimonial stars=“4″]
Vůně & barva
[/testimonial]
[/col]
[col span=“3″ span__sm=“6″]
[testimonial stars=“4″]
Tělo & ocas
[/testimonial]
[/col]
[col span=“3″ span__sm=“6″]
[testimonial stars=“4″]
CELKEM
[/testimonial]
[/col]
[/row]
Češi ho milují, skoro jako Slováci Borovičku. I proto u nás každý rok trhá světové rekordy. O kom je řeč? Ne, není to Captain Morgan. Je to Ron Zacapa Centenario 23
V posledních letech byl Ron Zacapa Centenario 23 nejprodávanějším prémiovým rumem v České republice. Najdete ho ve většině kvalitních nápojových lístků a poslední dobou i v regálech supermarketů. I tak by ale asi málo kdo tipoval, že se ho v roce 2015 u nás vypilo nejvíce litrů na hlavu na celém světě! Ano, Češi zkrátka Zacapu milují. A to byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsem si ho vybral jako první „referenční lahev“ k recenzi.
Není to zas tak dávno, co jsem si i já pod slovem rum představil český Tuzemák. Jenže pak předemne na jedné svatbě postavili panáka Zacapy a rázem bylo vše jinak…
Poprvé jsem ochutnal Zacapu právě v onom legendárním roce 2015. Co by svatební fotograf, jsem měl tu čest a byl tatínkem jedné nevěsty pozván na panáka. Postavil předemne na stůl skleničku, s důležitým výrazem ve tváři se ke mně naklonil a tichým hlasem pronesl: „To je Zacapa! Jedna flaška stojí skoro patnáct stovek! A já dnes na svatbu mladým koupil hned tři!“ … No … To, že pak v průběhu večera zvládl sám vypít skoro lahev a půl, už je zase úplně jiný příběh. Nicméně do dnes jsem tomu úžasnému muži neskonale vděčný, že mi dal ochutnat. Byl to totiž právě on, kdo mne přivedl k dnešní lásce k rumům! Resp. on a Zacapa…
Značka Zacapa má kořeny ve stejnojmenném městě na východě Guatemaly, které bylo založeno v roce 1876. A první rum s názvem Centenario, spatřil světlo světa v roce 1976, právě na počest stého výročí vzniku města Zacapa. K jeho zrání se využívá tzv. systému Solera, při kterém jsou blendovány starší rumy s mladšími a výsledná směs je pak rozdělena do různých druhů sudů z bílého dubu (některé po Sherry, jiné po Bourbonu, Portském, atd.), ze kterých pak rum získává své charakteristické vlastnosti. Konkrétně Ron Zacapa Centenário 23 je blendován z rumů o stáří 6 až 23 let. Ano, proto ono čáslo 23 v názvu.
Tím, kdo se stará o to, aby každý ročník a každá lahev chutnala vždy stejně, je v případě Zacapy energická Master Blenderka jménem Lorena Vásquez. A podle všeho to dělá opravdu dobře!
Ron Centenario 23 je natolik vyjímečná lahev, že v roce 2002 vešla do rumové síně slávy, když byla jako první karibský rum oceněna platinovou medailí na International Rum Festivalu.
Důvodem tohoto unikátního ocenění byl fakt, že se jí v roce 1998 podařilo na tomto prestižním festivalu získat první zlatou medaili, a tu pak po dalších pět let obhájit. Což se zatím nikdy v historii žádnému jinému rumu nepodařilo. Dost ale povídání o historii.
Jaké je tedy mé hodnocení prvního referenčního vzorku?
Ron Zacapa Centenario 23 je dle mého názoru typickým rumem pro masy. A nemyslím to rozhodně nijak špatně. Byl to přece on, kdo mi otevřel brány světa rumů a pozval mě přesvědčivě dále…
Když to vezmu hezky od začátku… balení a lahev jsou dle mého názoru asi nejslabším článkem celku. Je to jen můj subjektivní názor, deformovaný možná tím, že jsem povoláním grafik, nicméně jeho obal prostě neurazí ani nenadchne. Charakteristickým znakem a zároveň jediným ozvláštňujícím prvkem balení i lahve, je ručně pletený petate kroužek z palmového listí. Je pravda, že díky němu je Zacapa snadno rozpoznatelná. Pokud si jej ale odmyslíte, lahev je bez něj rázem zcela nezajímavá. A to nemluvím o faktu, že si mnoho lidí si plete jednotlivé druhy Zacapy mezi sebou právě kvůli podobnosti všech lahví a to je prostě podle mě špatně.
Barva a vůně je na tom, na rozdíl od obalu, mnohem lépe. Sudy po burbonu, ve kterých z částli tato Zacapa dozrává, mají na svědomí jeho specifickou tmavě mahagonovou barvu, se kterou si nezadá leckterý dark rum. Ve vůni je asi nejsilněji cítit vanilka a v pozadí pak trochu náznak pomerančů. Všechny vůně jsou ale jakoby spojeny v jeden uniformní celek, takže nic výrazněji nevyčnívá. Ani celková vůně není nijak extra výrazná, až líbivá, jak tomu u některých jiných rumů bývá. Ano, Centenario voní hezky, ale žádný „whow“ efekt prostě nečekejte.
Tělo a ocas jsou pak asi tou nejpříjemnější částí z celého hodnocení. Ron Zacapa Centenario 23 sice dle mého názoru není v chuti až tak dokonale hladký a jemný, jak bývá často na eshopech recenzováno, ale alkohol v něm není ani nijak přehnaně ostrý a agresivní. Tím hlavním, co mne na jeho chuti baví je jeho „obyčejnost“, v tom nejlepším slova smyslu. Lorena je opravdu vynikající Master Blender a pokaždé když Zacapu ochuntám, musím před ní smeknout. V chuti si nejspíš každý najde to své. Někdo cítí karamel či dub, jiný tropické ovoce či hrozinky. Vždy ale jen zcela jemně a dohromady vše souzní v perfektně komplexní harmonii … Přiznám se, že osobně mám rád sladké rumy, takže kdyby byla i Zacapa Centenario 23 o něco málo sladší, dám jí asi v hodnocení plný počet hvězd.
Závěrečné hodnocení:
Nazvat Ron Zacapa Centenario 23 průměrným, jak jsem původně chtěl, by bylo bez řádného vysvětlení určitě nefér. Je sice pravda, že je na něm znát jeho snaha zalíbit se masám, takže v jeho chuti a vůni nenarazíte na nic, co by ho jakkoliv dělalo vyjímečným. Na druhou stranu, on to ani nepotřebuje.
To, co jej dělá výjimečným, je právě jeho „průměrnost“. To, že se jedná o kvalitní rum, který si nemusí na nic hrát. Rum, který ať nalejete komukoliv, nic tím určitě nepokazíte. Je to lahev, ke které se budete i po desítkách či stovkách jiných vyjímečných a originálních lahví rádi vracet, abyste si připomenuli, jak vlastně chutná onen neobyčejně obyčejný rum.
Ron Zacapa Centenario 23 si proto zaslouží poctivých 4 z 5 hvězdiček (a možná, v rámci své kategorie, i 4,5) 😉