Menu
Doporučuji / Recenze / Tip na dárek

Bumbu XO – dlouho očekávaná kráska v černém

[row]

[col span=“3″ span__sm=“6″]

[testimonial]

Obal & lahev

[/testimonial]

[/col]
[col span=“3″ span__sm=“6″]

[testimonial stars=“4″]

Vůně & barva

[/testimonial]

[/col]
[col span=“3″ span__sm=“6″]

[testimonial]

Tělo & ocas

[/testimonial]

[/col]
[col span=“3″ span__sm=“6″]

[testimonial]

CELKEM

[/testimonial]

[/col]

[/row]

 

Konečně jsme se dočkali novinky v podobě druhé lahve pod značkou Bumbu. Tento rum měl být na našem trhu již koncem února, ovšem nějak se nám termín prodloužil a tak jsme museli čekat a čekat. Nyní vám přináším tedy recenzi k této oblíbené značce. Co myslíte, povedlo se Bumbu XO?

Tentokrát dostala důvěru sesterská palírna s více než 100letou tradicí v Panamě. Při výrobě byla použita jen ta nejlepší cukrová třtina přímo pod dohledem master destillera. Tento rum zrál v sudech po bourbonu celých 18 let a následně byl krátce uložen do sudů z bílého dubu z Andaluzie po sherry.

Do rumu by neměla být přidávána žádná umělá barviva či aromata. Byly použity pouze lokální suroviny, cukrová třtina nejvyšší kvality, čistá pramenitá voda a kvalitní dubové sudy.

Čiré sklo vystřídala matně černá barva se stříbrnými dekory.

Co se týče designu, tvar lahve zůstal stejný, jako u jeho předchůdkyně. Změnila se ovšem barva celé lahve, které je nyní tmavě černá z matného skla. Z přední strany se krásně vyjímá kovově stříbrný kříž, který je jasnou dominantou celé lahve. Mapka ze zadní strany je také vytištěna do stříbrné barvy. Korek zůstal stejný, vysoký s křížem nahoře. Lahev je masivní, tedy těžší, dobře se z ní nalévá rum do skleniček. Neprůhledné obaly jsou z mého pohledu trošku nepraktické. Člověk nevidí barvu a není si ani jistý, kolik mu ještě zbývá rumu v lahvi. Ale tady to designově pěkně ladí, tedy bych jim to určitě prominul.

 

 

Oproti klasickému Bumbu není vůně tak ovocná a je rozhodně dřevitější. Delší doba zrání tomuto rumu opravdu prospěla a lze cítit především aroma cukrové třtiny (karamel) spolu se sudovou vůní dubu. Lehce do celkové vůně hraje i vanilka, která vůni příjemně zjemňuje. Hned si říkáte, jak asi rum bude chutnat a nemůžete se dočkat prvního doušku.

A nyní si tedy povíme něco o tom, jak Bumbu XO chutná. Hned při prvním ochutnání mě napadla myšlenka – chuť je opravdu jiná, než člověk očekává a než byl zvyklý u první verze této značky. Převažuje dřevitost doplněná závanem karamelu a vanilky. Rozvíjí se až do pikantní štiplavosti (zřejmě udávaný pepř) a také do kávy. Dochuť je delší, hřejivá. Rum je tedy rozhodně sušší, ostřejší, silnější a „rumovější“ než jeho předchůdce. Výrobce udává 40% a rozdíl je skutečně znát. Jediné co stále hledám, je údajná ovocná chuť pomeranče. Tak třeba při další degustaci 🙂

Focení této lahve bylo zajímavé v tom, že jsem po delší době pracoval s lahví, která nemá takové odlesky. 

 

 

Na tento rum jsem netrpělivě čekal dlouhou dobu. Od oznámení jeho uvedení na trh uběhla již nějaká doba a jen se čekalo, kdy půjde konečně zakoupit. Pro mě to byla jasná volba, kterou chci mít ve své sbírce. Původně jsem očekával, že bude chuť podobná první verzi Bumbu, jen s dřevitějším aroma. Pojali to ovšem zcela nově a určitě je to povedený krok.

Oba rumy hodnotím vlastně stejně, jen každý ve své kategorii. U verze XO si na své přijdou určitě i ti, kteří neholdují příliš sladkým rumům a elixírům. Proto rozhodně doporučuji tento rum vyzkoušet, nebudete zklamaní.

Krom toho lahev je vážně pěkná a ve vitrínce vedle sebe parádně vypadají.

Mějte krásný den a rumu zdar! 🙂

Jirka

Zobrazit Bumbu XO na e-shopu