Menu
Doporučuji / Recenze / Tip na dárek

Diplomático Ambassador Selection – klenot z pravého zlata

[row]

[col span=“3″ span__sm=“6″]

[testimonial]

Obal & lahev

[/testimonial]

[/col]
[col span=“3″ span__sm=“6″]

[testimonial]

Vůně & barva

[/testimonial]

[/col]
[col span=“3″ span__sm=“6″]

[testimonial]

Tělo & ocas

[/testimonial]

[/col]
[col span=“3″ span__sm=“6″]

[testimonial]

CELKEM

[/testimonial]

[/col]

[/row]

Jsem si zcela jistý, že naprostá většina našich čtenářů zná značku Diplomático. Za touto velkou popularitou u nás stojí především jejich velmi dobře prodávaný rum Reserva Exclusíva. O té však až někdy příště. Dnes se zaměříme na rum Diplomático Ambassador, nejvzácnější klenot této značky.

Kdo by náhodou značku Diplomático neznal, věřte, že opravdu dobře vědí, co dělají. Jejich produkty získávají často spoustu mezinárodních ocenění, stejně jako jejich Maestro Ronero pan Tito Cordero. Nedávno dokonce získala tato destilerie prestižní cenu Wine Star’s Awards za nejlepší alkoholickou značku roku 2018.

Nad tvorbou Diplomática Ambassador strávil pan Tito Cordero dlouhých 10 let, aby jej dovedl k dokonalosti. Tento rum je složený ze 100% kotlíkových těžkých rumů a zraje minimálně 12 let v dubových sudech po bourbonu. Následně je uložen na další dva roky do sudů po španělském sherry Pedro Ximenés. Následně je rum stáčen přímo ze sudů do lahve, aby prý neunikl ani kousíček z jeho výjimečnosti.

Výroba těchto lahví je přísně limitovaná, do světa jich destilérka Diplomático vypustí pouze 1600 kusů za rok. Každá má svoje unikátní číslo.

Tento rum je výjimečný hned na první pohled. Dostane vás nejen nádherná lahev, ale i jeho chuť.

Co se týče designu tohoto klenotu, je doladěn k dokonalosti. Lahev je uložena ve velmi pěkném koženém dárkovém pouzdře (dříve byla dřevěná krabička s vystýlkou, ale nyní je již poměrně vzácná). Lahev je masivní, těžká, víčko je máčeno v 18karátovém zlatě (je také překvapivě těžké). Vepředu můžeme vidět již tradiční podobiznu Dona Juancha ve zlaté barvě, který byl známý svým dobrodružným duchem a vášní pro rum. Jako svůj domov a ideální místo pro výrobu rumu si zvolil Planas Valley (na úpatí Andských hor), kde destilerie Diplomático leží dodnes mezi políčky cukrové třtiny. Hrdlo i nápisy má laděny také do zlaté barvy a vypadá to opravdu luxusně.

 

 

Vůně je velice příjemná a intenzivní… lze cítit, že je rum opravdu poctivě dělaný a není ničím převoněný či doslazovaný. Vůně je dobře vyvážená. Cítím vůni dřevité složky, ale i čokolády a vanilky. Lehce pak kouř a nějaké další koření.

Rum neobsahuje žádná umělá barviva, sladila, ani glycerin.

A nyní tedy konečně k tomu, jak Ambassador chutná. Hned při prvním ochutnání lze cítit, že je rum maličko silnější (47% alkoholu). Ovšem brzy štiplavost na patře převýší aroma hořké čokolády, vanilky a kávy. Celková chuť je taková hutná, krémová. Stačí opravdu jeden doušek a máte tohoto rumu plná ústa. Rum má delší hřejivý závěr, při kterém se začnou objevovat v popředí další jemné chutě, jako náznak ovoce. Rozhodně je na jeho chuti co zkoumat a velmi příjemně hraje mírná ostrost se sladkými tóny čokolády, vanilky a ovoce. Ovšem rum bych určitě neoznačil jako sladký, spíše dřevitý.

Poprvé se tento rum představil v roce 2011 a od té doby zaujal právoplatně místo mezi top rumy. Pokud má člověk již něco odpito, určitě tento rum chuťově ocení. Pro jeho vyšší pořizovací cenu se hodí především na oslavu výjimečných událostí, jako luxusnější dárek či za vitrínku pro sběratele. Díky jeho krásnému designu určitě vynikne jako perla v každé sbírce.

Focení této lahve byla opravdová zábava. Ovšem jeho chuť při zapáleném krbu a za zvuku gramofonu je vynikající. 

Tento rum mám spojený především s výjimečnými chvilkami mého života. Proto mohu Ambassadora opravdu všem doporučit, jsem z něj velice nadšený. Kdyby se někomu podařilo sehnat ještě staré dřevěné balení za rozumnou cenu, do budoucna bude mít určitě slušnou hodnotu.

Tolik tedy k dnešní recenzi na tento unikátní kousek v mojí sbírce.

Mějte hezký den a celý víkend. Pokud jste tento rum již zkusili, určitě nám napište váš názor na něj.

Jirka

Zobrazit Diplomático Ambassador Selection na e-shopu