Menu
Doporučuji / Recenze / Tip na dárek

BUMBU Rum – Třešinka na dortu z Barbadosu

[row]

[col span=“3″ span__sm=“6″]

[testimonial stars=“4″]

Obal & lahev

[/testimonial]

[/col]
[col span=“3″ span__sm=“6″]

[testimonial]

Vůně & barva

[/testimonial]

[/col]
[col span=“3″ span__sm=“6″]

[testimonial]

Tělo & ocas

[/testimonial]

[/col]
[col span=“3″ span__sm=“6″]

[testimonial stars=“4″]

CELKEM

[/testimonial]

[/col]

[/row]

Znáte Bumbu Rum? Ne? Nic si z toho nedělejte. Já ho do nedávna také neznal… Jenže pak se to stalo. Nezávisle na sobě, mi o něm řeklo skoro deset lidí, že je to prý ten nejlepší rum, co poslední dobou ochutnali. No a mně tak nezbylo, než se studem přiznat, že je na čase doplnit si mezery ve vzdělání …

BUMBU Rum se vyrábí v destilérii na karibském ostrově Barbados již od roku 1893 a jeho recept však pochází z přelomu 16. a 17. století, od námořníků ze západní Indie. I samotný výběr cukrové třtiny, použité na jeho výrobu, je naprosto ojedinělý. Pochází z celkem osmi zemí: Barbados, Belize, Brazílie, Costa Rica, Dominikánská republika, Salvador, Guayna a Honduras.

Za svou jedinečnost však Bumbu nevděčí pouze rozmanité cukrové třtině. Neméně důležitou je i tajná směs koření, která je do rumu dle starobylého receptu přidávána.

A aby překvapení nebylo málo, jeho výrobce staví unikátnost tohoto rumu i na něčem, co byste určite neuhodli – na vodě! Ano, ono “It must be something in the water,” zde platí dvojnásob! Většina karibských ostrovů je vulkanického původu, avšak Barbados leží na původních korálových útesech. Voda, která je na výrobu Bumbu rumu používána, je tak díky vápencovému podloží, jedna z nejčistších na světě. Nemusí proto být v destilérii, narozdíl od konkurence, dodatečně filtrována a tím se nemění její přírodní vlastnosti. Výsledkem je mnohem lehčí a jemnější chuť.

Výrobce BUMBU prezentuje jako THE CRAFT RUM, neboli „řemeslný, či řemeslně vyráběný“ rum a z toho je vám asi jasné, že celá jeho výroba vč. blendu, je výhradně ručního původu. Ano, podobně, jako si dokážeme představit domorodé kubánské ženy, šoulající Havana doutníky po stehně, si můžeme představit onu malou destilérii se sudy po bourbonu s rumem stařeným na 15 let, co má bílou písečnou pláž hned za humny – prostě takový malý ráj na zemi 🙂

[gap]

[ux_video url=“https://vimeo.com/150360629″]

Ale teď již ke zcela subjektivní části recenze. Nebudu vám nic nalhávat, název tohoto kousku mi od samého začátku moc nesedl. Možná jsem tak trochu fixován na všechny ty vznešeně znějící “RONy”, takže Bumbu mi zní spíše jako jméno domácího mazlíčka afrického dítěte, než název značky kvalitního rumu.

A lahev? Ta s trochou nadsázky vypadá, jako by se piráti na stará kolena rozhodli udělat redesign jejich značky, a protože se jim nechtělo utrácet hříšné prachy za reklamku, zkusili pořešit vše vlastními silami. Rudovous i další Bukanýři někde zaslechli, že teď letí minimalismus, a tak stačilo ze starého “loga” umazat lebku a překřížené hnáty nakombinovat s Maltézským křížem. Hotovo. Nový pozitivní brand byl na světě!

Jenže, dámy a pánové, tohle všechno, je nejspíš dobře promyšlěný tah někoho z marketingového oddělení. Jeho cílem je, předem nás připravit na fakt, že obsah této lahve, je stejně rozporuplný (tentokrát však v nejlepším slova smyslu) jako to, co vidíme z venčí.

Mohu vám opravdu zaručit, že chuť ani vůni tohoto rumu, si již nikdy s ničím jiným nespletete.

A jak tedy BUMBU rum chutná? Stejně jedinečně, jako voní… Má lepší polovička to nazvala smetanovo-ovocnou peckou. A to jej cítila jen ze vzdálenosti více než půl metru, když jsem si k ní, s čerstvě nalitým pohárkem, sedl k televizi. Jenže lépe to asi ani popsat nejde. To první, co vás praští do nosu, je vanilka s náznakem karamelu a smetany. Myslím to doslova. Aromatičnost tohoto rumu je asi jedna z nejvýraznějších, jakou kdy mé čichové buňky okusily. A přitom to není ten typ vůně, co vám v nose způsobí popáleniny třetího stupně. Naopak, je hezky jemná. Tím ale nekončíme. Po chvíli se rozvine i trocha banánů a společně s ním následuje snad všechno tropické ovoce, které si vzpomenete. Nic z toho ale nevyčnívá okatě ven. Vše je zahaleno do onoho vanilkovo-smetanového hávu a výsledná směsice vůní je natolik jedinečná, že jak ji jednou okusíte, vryje se vám do paměti a kdykoliv příště ji určitě snadno rozpoznáte.

Chuť BUMBU Rumu nastupuje ve dvou fázích. V prvních dvou vteřinách opravdu velmi jemně. Jako byste na začátku pili spíše likér, než rum. I zde cítím onu sametově smetanovo-karamelovou chuť skoro ala Baileys, nebo takové ty bombóny Werther’s Original, jen méně sladkou. U toho ale rozhodně nezůstane. Cca. ve třetí vteřině se vše rozvine naplno. Stejně jako u vůně, zde začnou vystupovat různé ovocné tóny a růžky vystrčí i alkohol. Příjemně vás zaštipká vzadu na jazyku a bude tam výrazněji cítít dalších několik sekund. Pak sice trochu poleví, ale nezmizí úplně. V jemném tónu přetrvá ještě několik dalších desítek sekund, jak je tomu bývá např. u některých SPICED verzí rumů. Podtrženo a sečteno, celkový dojem z chuti je něco, na co se jen tak nezapomene a co rozhodně vyčnívá z typického rumového průměru.

Dlouho jsem přemýšlel, jak tento rum nakonec ohodnotit. Je to taková ta originální třešínka na dortu, co dáte ochutnat kamarádovi, nebo v tomto případě klidně i kamarádce, těsně před tím, než je vykopnete ze dveří. Určitě každého překvapí, že i takto může chutnat pravý karibský rum a onen „whow efekt“ je zcela zaručen. Na druhou stranu, ruku na srdce – vzpomenete si, jak jste dopadli naposled, když jste se přežrali třešní? Jo. Asi tak nějak… 🙂 Podle mě tohle zkrátka asi není rum na celovečerní popíjení.

Je to dvou-pohárková raritka, ke které se sice za čas s chutí vrátíte, ale půl lahve najednou byste asi nedali. Nebo alespoň já ne. A jen proto mu nedám plný počet, ale „pouze“ 4 z 5 hvězdiček. I tak si ale myslím, že by tento rum neměl chybět v baru nikomu, kdo rum, stejně jako já, miluje právě pro jeho nekonečnou pestrost. S cenou do tisícovky to za ty spadlé brady neznalých kamarádů určitě stojí!

Jako dárek tedy mohu vřele doporučit, a to komukoliv, kdo má rád rumy s ovocnějším profilem … a ikdyž mě budete možná považovat za barbara, vzhledem k jeho výrazné chuti a vůni, tento rum považuju za skvělý základ kvalitních míchaných nápojů.

A to je vše, přátelé. O dalším rumu na recenzi můžete hlasovat na mém facebookovém profilu a popř. budu rád za vaše komentáře a názory. Rychlý odkaz do eshopu na BUMBU Rum pak najdete níže. Mějte se 😉

Zobrazit BUMBU Rum na e-shopu

O autorovi

Milovník kvalitních rumů, hrdý otec, grafik, fotograf, copywriter, Apple "ovce", věčný technologický snílek a autor blogu MasterBlender.cz